Тиснення на шкірі використовується для додання виробу індивідуальності. При створенні дизайнерської і брендованої продукції зазвичай застосовують саме такий спосіб обробки шкіри. Тиснення на шкірі на замовлення коштує недорого, при цьому малюнок буде рельєфним, а сам виріб буде виглядати дорого. Детальніше про це ми розповімо в статті.
Хоча одним з найдавніших ремесел є обробка шкур тварин і їх вироблення, технологія тиснення на шкірі і термін «тиснення» увійшли в ужиток лише через кілька тисяч років, після того як люди навчилися робити заготовки зі шкір і використовувати їх в побуті.
Найдавнішим свідченням застосування технології тиснення, що дійшли до наших днів, є глиняний посуд, на якій гончарі ставили своє тавро за допомогою штампів. Значна частина такого посуду з'явилася близько 4500 років до н. е. У деяких регіонах Землі були знайдені фрагменти найпростішої посуду з глини, які вчені датували 10 000 років до н. е.
Технологія тиснення розвивалася і незабаром стала використовуватися дуже широко. Наприклад, для набивання на тканину різних орнаментів. Спеціаліст на дерев'яному кліше для тиснення на шкірі вирізав візерунок, фарбував його і під тиском перекладав зображення на полотно. У пізньому середньовіччі цей спосіб перенесення картинки на папір з кліше, на яке нанесений барвник, разом з розвитком уміння тонкої обробки металів привели до виробництва гравюр, тобто поклали початок масового друкарства.
Перш ніж перейти до тиснення на шкірі, постараємося якомога чіткіше визначити, що являє собою дана технологія. Отже, тиснення (штампування) - це процес часткової або повної обробки натуральної шкіри за допомогою тиску, який чиниться різними інструментами із застосуванням різьблення або без нього.
Штампи і кліше для тиснення на шкірі продаються в спеціалізованих магазинах. Крім того, їх можна зробити самому або замовити у досвідчених майстрів. Це дає майстру необмежену свободу творчості і забезпечує величезну кількість варіантів унікального оформлення виробів.
Тиснення на шкірі дуже популярно в умовах домашніх майстерень і в промислових масштабах. Існує два способи тиснення - гарячий і холодний. Багато виробів з натуральної шкіри, незалежно від розміру (будь то маленька обкладинка для документів або великий портфель), прикрашають тисненням.
Майстри вміють створювати складні малюнки, не кажучи вже про товарні знаки і написи, хоча зовні здається, що тиснення зробити нескладно. Поверхня натуральної шкіри піддається тиску і впливу високої температури. Щоб зробити напис, використовується тільки тиск.
Нанести рельєфне зображення на натуральну шкіру можна за допомогою декількох технологій тиснення:
Щоб зробити гладкий малюнок, штамп розташовується перпендикулярно поверхні. Якщо використовується складальне кліше для тиснення на шкірі, то всі деталі малюнка розташовуються в одній площині. Те, наскільки глибокий і чіткий буде отриманий відбиток, залежить від сили тиску на штамп, тобто від сили удару по ньому.
Сліпе тиснення може бути холодним і гарячим. При гарячому способі не використовуються дуже високі температури, інакше шкіра перегріється і зіпсується.
Під тиском штампа фольга друкується в утворений рельєф і схоплюється з шкірою. При тисненні фольгою на шкірі глибина рельєфу менше, ніж при сліпому способі тиснення. Перевага цього методу (з використанням фольги) полягає в тому, що можна зробити складні зображення з декількох кольорів. Даний прийом можливий тільки при впливі високої температури.
Конгревне тиснення можливо тільки на тонкій і пластичній натуральній шкірі, а кліше має бути металевим. Метод здійснюється як гарячим, так і холодним способом.
• Текстурування. Використовується при виробленні шкіри, щоб надати її поверхні потрібну фактуру. Зазвичай текстурування використовується після шліфування шкіри для обробки лицьової поверхні матеріалу і створення імітації фактури шкіри екзотичних тварин. Суть технології полягає в пресуванні, однак за допомогою кліше для тиснення на шкірі видавлюють однорідний неглибокий малюнок на всьому шматку матеріалу, а не на окремій його ділянці.
Для обробки шкіри методом холодного тиснення потрібно матеріал товщиною до 1,2 мм. Конгревне тиснення дуже популярно, при такому способі тиск на шкіру відбувається з двох сторін матрицею і контрматрицею.
Якщо товщина шкіри до 3 мм, вона обробляється гарячим способом за допомогою спеціальних форм. Деякі майстри самі виготовляють штампи для тиснення на шкірі, а деякі - купують готові кліше в магазині. Зазвичай в невеликих майстерень використовуються сліпе, конгревне тиснення, а також з використанням фольги.
Для сліпого гарячого тиснення на шкірі потрібні штамп і заготівля зі шкіри, фольга і фарба не потрібні. Глибина і якість відбитка залежать від прикладеного зусилля, так як при сліпому тисненні зображення вдавлюється в шкіру. При конгревному, навпаки, відбиток виходить опуклим. Завдяки цьому його можна забарвити в будь-який колір.
Найпопулярніша техніка - тиснення фольгою на шкірі. За технологією метод схожий на сліпе тиснення, але на відміну від останнього на шкіру наноситься фольга, тому відбиток виходить менш глибоким.
Ціна тиснення на шкірі залежить від багатьох факторів: на неї впливають розмір і складність картинки, тип виробу, термін виконання замовлення, число примірників. Щоб дізнатися точну суму, зв'яжіться з менеджером компанії. Для більш точної оцінки можна відправити фотографію виробу і бажане зображення по електронній пошті, так фахівцям простіше оцінити складність роботи і прорахувати її вартість.
Тиснення можна зробити на натуральній або штучній шкірі. Розмір тиснення може бути різним, він обмежений тільки розмірами кліше. Перш ніж приступити до тиснення на шкірі, оцінюється можливість його нанесення на певну поверхню. Колір тиснення залежить від матеріалу. Наприклад, натуральна шкіра під пресом змінює колір, тому зображення виходить рельєфним і кольоровим. Штучний матеріал не змінює первісний відтінок, тиснення надає йому тільки необхідний рельєф.
На корпоративні подарунки часто наносяться логотипи та емблеми компанії за допомогою тиснення. У фахівців можна замовити тиснення деталей крою і готових предметів. У виробах преміального рівня тиснення використовується навіть на шкіряних бирках.
Замовивши кліше для тиснення на шкірі з логотипом компанії один раз, ви зможете використовувати його багато разів для корпоративних сувенірів, наприклад, щоденників і блокнотів.